Fibromialgia
A fibromialgiás fájdalom megszüntetése Neprinollal

A fibromialgia egy súlyosan félreértett állapot. A krónikus fáradtsághoz hasonlóan, sok ember (az orvosokat is beleértve) azt gondolja, hogy a tünetek „a fejedben vannak“. Következésképpen a fibromialgia okaival és kezelésével kapcsolatos kutatások még csak gyerekcipőben járnak. A legtöbb, amit pillanatnyilag tenni lehet, meg kell próbálni enyhíteni a leginkább elgyengítő tüneteket. Mindemellett, a Neprinollal végzett szisztémás enzimkezelés új reményt nyújt a fibromialgia szüntelenül fennálló fájdalmától szenvedők számára. Ennek ellenére a Neprinol nem csupán egy újabb fájdalomcsillapító. A Neprinol természetes összetevői együttesen célozzák meg azt, amit számos szakember a fibromialgia okának tart, egyben enyhítve az ezzel kapcsolatos tüneteket is.
Fibromialgia
A fibromialgia az egyik leggyakoribb krónikus fájdalommal járó állapot, amely becslések szerint mintegy 10 millió embert (leginkább nőket) érint csak az Egyesült Államokban. A fibromialgia kiterjedt izom-, ín, és ínszalagfájdalommal jár, amit gyakran szúró, nyilalló, lüktető vagy éles fájdalomként írnak le, továbbá a szervezet bizonyos érzékeny, úgynevezett „triggerpontjainak“ enyhe megnyomására jelentkező fájdalommal is. A legtöbb fibromialgiás ember szélsőséges fáradtságot, alvászavarokat, érintéssel, fénnyel és hanggal szembeni érzékenységet, depressziót és gondolkodási nehézségeket is tapasztal.
A fibromialgia triggerpontjai
A fibromialgiát gyakran inkább szindrómaként, mintsem betegségként említik. Ennek az a magyarázata, hogy egy adott betegséggel szemben, amelynek sajátságos oka és pontos tüneti listája van, a fibromialgia objektív és szubjektív tünetek és egészségügyi problémák „gyűjteménye“, amelyek hajlamosak együttesen megjelenni, de nem feltétlenül kapcsolódnak valamilyen kiváltó eseményhez. Az orvosok azt gondolják, hogy a genetika, a fertőzések és a fizikai vagy érzelmi trauma fontos szerepet játszhatnak a fibromialgia megjelenésében vagy rosszabbodásában.
Bár ez a három tényező fontos, mégis számos kutató úgy gondolja, hogy ennek a zavarnak az igazi háttérben meghúzódó oka a vér sűrűbbé válása, ami túlzott véralvadáshoz vezet.
A véralvadás és a fibrin szerepe
Valamilyen trauma átélése után, legyen az sérülés, fertőzés vagy szélsőséges stressz , egyes emberek szervezete nem tér vissza a normális állapotába. Ehelyett, mindez a vérük besűrűsödését okozhatja, különösen ha bizonyos speciális genetikai változásokkal rendelkeznek, és ez fibromialgia kialakulásához vezethet.
A vér besűrűsödése azt jelenti, hogy a vérben levő anyagok egyensúlya a véralvadást elősegítő tényezők irányába billen. Ez azonban mégsem jelenti azt, hogy a szervezet mindenhol „tonnaszámra“ termeli a vérrögöket. A vér besűrűsödik, ha fibrin rakódik le az erekben. A fibrin egy olyan fehérje, amely „kicsapódhat“ vérrögöt alkotva. Amikor a túl nagy mennyiségű fibrin szabadon úszkál a vérben, akkor nincsenek vérrögök, csak sűrűbb a vér. Ez lelassíthatja vagy gátolhatja a véráramlást a test bizonyos részei felé. Amikor a szövetekhez nem jut elég vér, sejtjei oxigén és tápanyag hiánytól fognak szenvedni. Az eredmény? Nos, ha az izmok vérellátása az érintett, az eredmény a fibromialgiás fájdalom lesz [1].
A szervezet rendszerint egy plazminnak nevezett enzim felszabadításával reagál a többlet fibrintermelésre, amely enzim lebontja a fibrint még mielőtt bármi károsodás bekövetkezne. Sajnos nem minden szervezet termel elegendő plazmint ahhoz, hogy meggátolja a fibromialgia kialakulását. Az alacsony plazmintermeléssel összefüggésben lévő néhány tényező a fibromialgia kialakulásának kockázati tényezője is egyben, mint például: a korosodás, genetikai és a fizikai aktivitás hiánya.
Mivel a fibrintöbblet miatt a vér „ragacsosabbá“ válik, és ezáltal lassabban kering, egyes fibromialgiás betegek azt tapasztalták, hogy fájdalmaik csökkenek, ha a Coumadinhoz hasonló vérhígítót szednek. Ez azonban csupán átmeneti megoldás. Az egyetlen mód, amellyel megszakítható ez a betegségfolyamat a többletfibrin teljes eltávolítása a vérből; a Neprinol pontosan erre lett kitalálva.
Neprinol
A Neprinol fehérjeoldó enzimek, koenzimek és antioxidánsok specifikusan összeállított, szabadalmaztatott kombinációja, amelyet kifejezetten a szervezet, a fibrin káros hatásával szembeni védelmének elősegítésére fejlesztettek ki. A Neprinol AFD (az AFD jelentése: Advanced Fibrin Defense® , vagyis magas szintű fibrinvédelem) a legerőteljesebb természetes fibrinellenes termék, amelyet valaha is létrehoztak. A Neprinolról azt is kimutatták, hogy csökkenti a fájdalmat és a gyulladást, amely a fibromialgia két legkimerítőbb aspektusa.
Nattokináz
A nattokináz egy Japánban igen népszerű ételből, az erjesztett szójasajtban, más szóval nattoban megtalálható enzim. [2]. A nattokináz az egyik leghatékonyabb rendelkezésre álló fibrinoldó enzim [3,4]. A nattokináz fibrinoldó aktivitása tulajdonképpen négyszer erőteljesebb mint a szervezetünk által termelt plazminé [5]. Ezért a nattokináz szedésével felerősíthetjük szervezetünk abbéli képességét, hogy eltávolítsa az erekből a fibrintöbbletet, elősegítve ily módon a normális véráramlást a test összes szövete felé.
Szerrapeptáz
A szerrapeptáz egy fehérjebontó enzim, amelyet természetes módon a selyemhernyók termelnek [6]. Klinikai kutatásokban kimutatták, hogy a szerrapeptáz nem csupán a fibrin lebontására képes, hanem egyben erőteljes gyulladáscsökkentőként és fájdalomcsillapítóként is működik [7]. Úgy tűnik, hogy a szerrapeptáz gátolja bizonyos olyan tényezők felszabadulását a gyulladt vagy károsodott szövetekből, amelyek hozzájárulnak a fájdalomérzet kialakulásához [8]. Ily módon meggátolja a fájdalom kialakulását. Napjainkban még nem létezik olyan gyógyszer, amely ezt a krónikus fájdalmat létrehozó útvonalat célozná meg, és ezáltal válik a szerrapeptáz egyedülálló kezelési lehetőséggé [9].
Bromelain
A bromelain az ananászból származó természetes kivonat. Számos egymással szoros rokonságban lévő enzimeket tartalmaz, amelyek képesek lebontani a fibrint, valamint olyan enzimeket is, amelyek fokozzák ezt a fibrinoldó hatást [10–12]. A kutatások arra is utalnak, hogy a bromelain szedése valamilyen elszenvedett traumát vagy sérülést követően képes csökkenteni a duzzanatot és fájdalmat [13]. Az egyik klinikai vizsgálatban arra a következtetésre jutottak, hogy a bromelain, rutin és tripszin kombinációja a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok) hatékony és biztonságos alternatívája az olyan fájdalmas krónikus állapotok kezelésében, mint amilyen az artritisz (ízületi gyulladás) [14].
Amla
Az Amla (Emblica officinalis), más néven indiai egres levele hatékony gyulladáscsökkentő tényező, amely hasznos fájdalomcsillapító lehet [15-17]. Az Amlának antioxidáns tulajdonságai is vannak, és egyes előzetes vizsgálatok szerint képes enyhíteni az úgynevezett oxidatív stresszt [18]. Mivel számos fibromialgiás beteg szervezetében alacsony az antioxidánsok szintje, az amla képes csökkenteni a magas szabad gyök szinteket, amelyek a fibromialgia kialakulásáért részben felelősek lehetnek [19].
Rutin
A rutin egy gyulladáscsökkentő gyümölcs és növényi anyag, amelyik antioxidáns hatást fejt ki a szervezetben[20-23]. Artritiszes fájdalomtól szenvedő betegeken végzett klinikai vizsgálatban a bromelainnal és tripszinnel kombinációban alkalmazott rutinról kimutatták, hogy csökkenti a diszkomfort érzést és javítja az ízületek működését [14].
Papain
A papain egy klinikailag kipróbált gyulladáscsökkentő, a papayában megtalálható anyag [24,25]. A papain önmagában és egyéb enzimekkel kombinációban hatékonyan kezeli a gyulladást, mivel korlátozza a szöveti károsodást és elősegíti az új, egészséges szövetek kialakulását [26].
Az utóbbi néhány évben tett előrelépések ellenére a fibromialgia továbbra is kihívást jelent a folyamatok megértését és az állapot kezelését illetően. Mindemellett egyes klinikai tanulmányok azt igazolták, hogy a Neprinol összetevői képesek csökkenteni a fibromialgia tüneteit, az állapot gyökerét célozva meg. A Neprinollal végzett szisztémás enzim kezelés semmilyen körülmények között nem helyettesítheti azonnal aktuálisan felírt gyógyszereit. Az viszont előfordulhat, hogy orvosa le fogja tudni állítani a gyógyszereket, akár már néhány napon belül a Neprinol adagolás elkezdését követően.
Referenciák
- Greenwell I. Integrative approaches to cancer, cardiovascular disease and diabetes treatment. ACAM Conference, Nashville 2001. LE Magazine. 2002.
- Sumi H, Hamada H, Tsushima H, Mihara H, Muraki H. A novel fibrinolytic enzyme (Nattokináz) in the vegetable cheese Natto; a typical and popular soybean food in the Japanese diet. Experientia. 1987;43:1110-1111.
- Pais E, Alexy T, Holsworth RE Jr, Meise HJ. Effects of Nattokináz, a pro-fibrinolytic enzyme, on red blood cell aggregation and whole blood viscosity. Clin Hemorheol Microcirc. 2006;35:139-142.
- Milner M, Makise K. Natto and its active ingredient Nattokináz: a potent and safe thrombolytic agent. Alt Comp Therap. 2002;8(3):157-164.
- Fujita M, Hong K, Ito Y, et al. Thrombolytic effect of Nattokináz on a chemically induced thrombosis model in a rat. Biol Pharm Bull1995;18:1387-91.
- Sandhya KV, Devi SG, Mathew ST. Quantitation of serrapeptase in formulations by UV method in the microplate format. Curr Drug Deliv. 2008;5(4):303-305.
- Mazzone A, Catalani M, Costanzo M, et al. Evaluation of Serratia peptidase in acute or chronic inflammation of otorhinolaryngology pathology: A multicentre, doubleblind, randomized trial versus placebo. J Int Med Res. 1990;18:379-388.
- Chuang HH, Prescott ED, Kong H, et al. Bradykinin and nerve growth factor release the capsaicin receptor from PtdIns(4,5)P2-mediated inhibition. Nature. 2001;411:957-962.
- Dickensom A. Pain mechanisms – what we know about how they work. http://www.ukfibromyalgia.com/treatments/pain-mechanisms.html. Updated 2008.
- Maurer HR. Bromelain: biochemistry, pharmacology and medical use. Cell Mol Life Sci. 2001;58:1234-1245.
- Pirotta F, de Giuli-Morghen C. Bromelain: antiinflammatory and serum fibrinolytic activity after oral administration in the rat. Drugs Exp Clin Res. 1978;4:1-20.
- Ako H, Cheung AH, Matsuura PK. Isolation of a fibrinolysis enzyme activator from commercial bromelain. Arch Int Pharmacodyn Ther.1981;254(1):157-167.
- Masson M. Bromelain in blunt injuries of the locomotor system. A study of observed applications in general practice. Fortschr Med.1995;113:303-306.
- Klein G, Kullich W. Short-term treatment of painful osteoarthritis of the knee with oral enzymes. A randomized, double-blind study versus diclofenac. Clin Drug Invest. 2000;19(1):15-23.
- Asmawi MZ, Kankaanranta H, Moilanen E, Vapaatalo H. Anti-inflammatory activities of Emblica officinalis Gaertn leaf extracts. J Pharm Pharmacol. 1993;45:581-584.
- Ihantola-Vormisto A, Summanen J, Kankaanranta H, et al. Anti-inflammatory activity of extracts from leaves of Phyllanthus emblica. Planta Med. 1997;63:518-524.
- Perianayagam JB, Sharma SK, Joseph A, Christina AJ. Evaluation of anti-pyretic and analgesic activity of Emblica officinalis Gaertn. J Ethnopharmacol. 2004;95(1):83-85.
- Rao TP, Sakaguchi N, Juneja LR, Wada E, Yokozawa T. Amla (Emblica officinalis Gaertn.) extracts reduce oxidative stress in streptozotocin-induced diabetic rats. J Med Food. 2005;8(3):362-368.
- Bagis S, Tamer L, Sahin G, et al. Free radicals and antioxidants in primary fibromyalgia: an oxidative stress disorder? Rheumatol Int.2005;25(3):188-190.
- Kostyuk VA, Potapovich AI. Antiradical and chelating effects in flavonoid protection against silica-induced cell injury. Arch Biochem Biophys. 1998;355:43-48.
- Escarpa A, Gonzalez MC. High-performance liquid chromatography with diode-array detection for the determination of phenolic compounds in peel and pulp from different apple varieties. J Chromatogr A. 1998;823:331-337.
- Cruz T, Galvez J, Ocete MA, et al. Oral administration of rutoside can ameliorate inflammatory bowel disease in rats. Life Sci. 1998;62:687-695.
- Galvez J, Cruz T, Crespo E, et al. Rutoside as mucosal protective in acetic acid-induced rat colitis. Planta Med. 1997;63:409-414.
- Leipner J, Iten F, Saller R. Therapy with proteolytic enzymes in rheumatic disorders. BioDrugs. 2001;15(12):779-789.
- Leipner J, Saller R. Systemic enzyme therapy in oncology: effect and mode of action. Drugs. 2000;59(4):769-780.
- Pizzorno JE, Murray MT. Textbook of Natural Medicine. 3rd ed. St. Louis, MO: Churchill Livingstone; 2005:1138.